TIEDOTE 18.3. - Yhdistys on keskeyttänyt toistaiseksi lähikontaktia vaativat toimintamuodot - OivaHetki-toiminta tarjoaa tukea

18.3.2020

Keski-Uudenmaan Omaishoitajat ja Läheiset ry on keskeyttänyt toistaiseksi kaikki lähikontaktia vaativat toimintamuodot - OivaHetki-toiminta tarjoaa tukea
 
Keski-Uudenmaan Omaishoitajat ja Läheiset ry on keskeyttänyt toistaiseksi kaiken kasvokkain tapahtuvan toiminnan eli vertaistapaamiset, infopisteet ja muut kuin puhelimitse ja sähköisesti tarjottavat OivaHetki-tapaamiset. OmaisOiva-toiminnan työntekijät antavat edelleen tietoa, apua ja tukea puhelimitse ja sähköpostitse. Toiminnan keskeytyksen syynä on Koronavirus COVID-19, joka on vakava sairaus riskiryhmille, joihin osa omaishoitajista ja perussairaat hoidettavat henkilöt kuuluvat. Tiedotamme lisää aiheesta ajankohtaisen tilanteen mukaan toiminta-alueemme lehtien yhdistyspalstoilla sekä Facebook - ja verkkosivuillamme. 

Seuraamme koronaepidemian viranomaisviestintää aktiivisesti ja käynnistämme toiminnan heti, kun se on turvallisesti mahdollista. Yhdistyksemme OivaHetki-toiminta tarjoaa koronatilanteesta huolimatta tietoa, tukea ja ohjausta pääsääntöisesti arkiaikaan niin puhelimitse kuin sähköisten viestintäkanavienkin, kuten sähköpostin, verkkosivulomakkeen ja Facebookin ja WhatsAppin kautta. Ota rohkeasti yhteyttä työntekijöihimme, voit jättää myös yhteydenottopyynnön.

 
Yhteystiedot:

OmaisOiva ohjaaja Laura Kosonen 
puh. 050 320 3962, laura.kosonen@omaisoiva.net 

OmaisOiva koordinaattori Heidi Puumalainen 
puh. 050 3066 812, heidi.puumalainen@omaisoiva.net 

yhdistyksen hallitus
keskiuudenmaanomaishoitajat@gmail.com


Ystävällisin terveisin 
Keski-Uudenmaan Omaishoitajat ja Läheiset ry:n toimijat